top of page

Dansk Metal: Jeres debatindlæg om EU-mindsteløn har fem fejlslutninger

REPLIK: Nyt Europa mener, at fagbevægelsen og regeringen skal forhandle om en EU-mindsteløn, men de skyder med løst krudt i deres indlæg, skriver Johan Moesgaard Andersen.


Af Johan Moesgaard Andersen

EU-chef i Dansk Metal


Læs replikken her: https://www.altinget.dk/arbejdsmarked/artikel/eu-chef-i-dansk-metal-til-nyt-europa-her-er-fem-fejlslutninger-i-begaar-om-eu-mindsteloen


I Nyt Europa er vi altid interesserede i at høre, hvad vores medlemmer tænker om europæiske dagsordener. Derfor vil vi gerne opfordre dig til at gå til tasterne og deltage aktivt i debatten, enten med et skriv om et helt nyt emne, eller som en replik til indlæg i vores debatunivers.


NB. Vi forbeholder os retten til at dele artikler, der udtrykker medlemmernes holdninger, men som ikke nødvendigvis stemmer overens med hele foreningens - netop fordi vi ser debatten og dialogen som en vigtig del af samfundssamtalen.

Comentários


bottom of page