Can democracy be taught?
ons. 25. nov.
|https://www.nyteuropa.dk/teaching-for-democ
Arbejder du med undervisning eller demokrati? Nyt Europa inviterer til en europæisk samtale om, hvordan vi underviser i demokrati og rettigheder!


Tid & sted
25. nov. 2026, 14.00 – 16.30
https://www.nyteuropa.dk/teaching-for-democ
Om eventet
Hvordan forbereder vi unge på at deltage aktivt i demokratiet i en tid præget af krig, politisk polarisering, misinformation og pres på grundlæggende rettigheder?
Nyt Europa inviterer til et europæisk onlinewebinar for undervisere, unge, organisationer og andre, der arbejder med demokrati og unges deltagelse.
På tværs af Europa står vi over for nye udfordringer med at engagere unge i demokratiet og give dem redskaberne til at forstå deres rettigheder, navigere i en digital virkelighed og deltage aktivt i samfundet.
På webinaret samler vi europæiske beslutningstagere, undervisere, praktikere og unge til en fælles samtale om, hvad det vil sige at undervise i demokrati, og hvordan vi omsætter demokratiske værdier til praksis.
Gennem oplæg, paneldebatter og konkrete undervisningsværktøjer udforsker vi, hvordan vi kan skabe rum for dialog og styrke unges demokratiske engagement.
Læs mere om webinaret og programmet: https://www.nyteuropa.dk/teaching-for-democracy
