top of page

Steen Gade og Søren Keldorff svarer igen: Forslag om mindsteløn rammer ikke Danmark!

REPLIK: EU-Kommissionens forslag til et direktiv om mindsteløn vil ikke få indflydelse på arbejdsmarkeder som det danske med overenskomster. Men i andre lande vil det gøre en positiv forskel, som der skal bygges videre på, skriver Steen Gade og Søren Keldorff.I Nyt Europa er vi altid interesserede i at høre, hvad vores medlemmer tænker om europæiske dagsordener. Derfor vil vi gerne opfordre dig til at gå til tasterne og deltage aktivt i debatten, enten med et skriv om et helt nyt emne, eller som en replik til indlæg i vores debatunivers.

NB. Vi forbeholder os retten til at dele artikler, der udtrykker medlemmernes holdninger, men som ikke nødvendigvis stemmer overens med hele foreningens - netop fordi vi ser debatten og dialogen som en vigtig del af samfundssamtalen.

Comentarios


bottom of page