top of page

Steen Gade og Søren Keldorff til FH: Drop frygten og udbred den danske model til andre lande


REPLIK: Den danske forhandlingsmodel skal bevares. Derfor bør fagbevægelsen og regeringen gå ind i forhandlingerne om en EU-mindsteløn, så forhandlingssystemet i Danmark kan udbredes til andre europæiske lande, skriver Steen Gade og Søren Keldorff.I Nyt Europa er vi altid interesserede i at høre, hvad vores medlemmer tænker om europæiske dagsordener. Derfor vil vi gerne opfordre dig til at gå til tasterne og deltage aktivt i debatten, enten med et skriv om et helt nyt emne, eller som en replik til indlæg i vores debatunivers.


NB. Vi forbeholder os retten til at dele artikler, der udtrykker medlemmernes holdninger, men som ikke nødvendigvis stemmer overens med hele foreningens - netop fordi vi ser debatten og dialogen som en vigtig del af samfundssamtalen.
Comments


bottom of page