top of page

Steen Gade og Søren Keldorff: EU-mindsteløn er ikke en trussel mod den danske model.

DEBAT: Forslaget om mindsteløn er positivt for lønmodtagere i Danmark, der vil stå stærkere med højere lønninger i Europa. Folketinget bør forhandle i stedet for at kritisere.


Læs debatindlægget her Nyt Europa om EU-mindsteløn: Ikke en trussel mod den danske model - Altinget: eu* I Nyt Europa er vi altid interesserede i at høre, hvad vores medlemmer tænker om europæiske dagsordener. Derfor vil vi gerne opfordre dig som medlem, til at gå til tasterne og deltage aktivt i debatten, enten med et skriv om et helt nyt emne, eller som en replik til andre indlæg i vores debatunivers.

Skriv til nyteuropa@nyteuropa.dk med dit indspark.

NB. Vi forbeholder os retten til at dele artikler, der udtrykker medlemmernes holdninger, men som ikke nødvendigvis stemmer overens med hele foreningens - netop fordi vi ser debatten og dialogen som en vigtig del af samfundssamtalen.bottom of page