top of page

Rasmus Grand Berthelsen: Sådan spiller Biden sine klima-kort

KRONIK: Indenrigspolitik forhindrer den nye amerikanske præsident i at foretage ret meget andet end symbolske klimatiltag i begyndelsen af sin embedsperiode. Det vil gøre det sværere for Biden at overbevise resten af verden om, at USA er tilbage i den globale klimakamp, skriver medlem af Nyt Europa, Rasmus Grand Berthelsen.I Nyt Europa er vi altid interesserede i at høre, hvad vores medlemmer tænker om europæiske dagsordener. Derfor vil vi gerne opfordre dig til at gå til tasterne og deltage aktivt i debatten, enten med et skriv om et helt nyt emne, eller som en replik til indlæg i vores debatunivers.


NB. Vi forbeholder os retten til at dele artikler, der udtrykker medlemmernes holdninger, men som ikke nødvendigvis stemmer overens med hele foreningens - netop fordi vi ser debatten og dialogen som en vigtig del af samfundssamtalen.

댓글


bottom of page