FH til Steen Gade og Søren Keldorff: Truslen mod den danske model er reel

REPLIK: Nyt Europa mener ikke, at en EU-mindsteløn er en trussel mod den danske model. Men et EU-direktiv om mindstelønninger vil gøre, at vi bevæger os ind på en farlig glidebane, skriver Bente Sorgenfrey.


Læs replikken her: https://www.altinget.dk/arbejdsmarked/artikel/fh-til-nyt-europa-truslen-mod-den-danske-model-er-reel


I Nyt Europa er vi altid interesserede i at høre, hvad vores medlemmer tænker om europæiske dagsordener. Derfor vil vi gerne opfordre dig til at gå til tasterne og deltage aktivt i debatten, enten med et skriv om et helt nyt emne, eller som en replik til indlæg i vores debatunivers.


NB. Vi forbeholder os retten til at dele artikler, der udtrykker medlemmernes holdninger, men som ikke nødvendigvis stemmer overens med hele foreningens - netop fordi vi ser debatten og dialogen som en vigtig del af samfundssamtalen.

Kontakt
Mail: nyteuropa@nyteuropa.dk
Adresse: Nybrogade 22, 1203 København    Telefon: 60 56 69 51
© Nyt Europa

Bank
CVR: 20920335

Konto: Reg: 6233. Kontonr: 0000311316

Mobilepay: 88175